Počet výsledků: 85

Otevřít filtraci

Porucha menstruačního cyklu je jakákoli odchylka od normální, pravidelné menstruace. Závažnost těchto odchylek může být velmi různá. Rozlišujeme přitom: Poruchy menstruačního rytmu: amenorea – vynechání menstruačního krvácení, oligomenorea – málo časté menstruační krvácení, polymenorea – příliš časté menstruační krvácení.   Poruchy intenzity a délky menstruačního krvácení: hypomenorea – příliš slabé menstruační krvácení, hypermenorea – příliš silné menstruační krvácení, menoragie – příliš silné a příliš dlouhé menstruační krvácení, metroragie – krvácení mimo menstruační cyklus. Viz také porucha, menstruační cyklus.

Menstruační cyklus jsou přirozeně se odehrávající změny v těle každé zdravé dospělé ženy, které se opakují přibližně každé čtyři týdny. Jedná se o fyziologické změny hladiny ženských pohlavních hormonů, jejichž důsledkem jsou změny v děloze a ve vaječnících, které se připravují na případné oplodnění a těhotenství. U různých žen může mít menstruační cyklus různou délku (udává se rozmezí 21–35 dní); důležité však je, aby délka byla stále přibližně stejná. První menstruační krvácení u dospívající dívky se označuje jako menarche, konec pravidelné menstruace u ženy v klimakteriu se označuje jako menopauza. Obrázek: Zjednodušené schéma menstruačního cyklu. (Zdroj: By Isometrik - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8703107)

Cyklotymie se řadí mezi tzv. perzistentní afektivní poruchy. Pod pojmem cyklotymie se rozumí alespoň dva roky trvající nestabilita nálady s lehce se projevujícími manickými a depresivními fázemi. Mezi nimi se mohou (ale nemusejí) objevovat fáze s „normální“ náladou.

Cyklofosfamid je lék, který se používá samostatně (v monoterapii) nebo společně s jinými léky (v kombinované terapii) k léčbě různých typů zhoubných nádorů (ZN), například: některé zhoubné nádory u dětí, malobuněčný karcinom plic (SCLC), karcinom prsu, apod. Cyklofosfamid poškozuje DNA v buňkách a může zabíjet nádorové buňky. Může také tlumit imunitní reakce, proto se někdy používá při léčbě některých autoimunitních onemocnění. Cyklofosfamid se řadí mezi alkylační cytostatika.

Emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: do jisté míry má i vlastnosti impulzivního typu emočně nestabilní poruchy osobnosti, trpí poruchou sebepojetí, má sklon k intenzivním, nestabilním a krizovým vztahům, vynakládá velké úsilí, aby jej/ji partner(ka) neopustil(a), opakovaně vyhrožuje sebepoškozováním, skutečně provádí sebepoškozování, případně i demonstrativní sebevražedné pokusy, má přetrvávající pocit vnitřní prázdnoty. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ).

Emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: má sklon k nečekanému jednání, bez ohledu na následky, tíhne k hádkám či konfliktům, zvláště pokud mu někdo zabrání v impulzivním chování, má sklon k nezvladatelným výbuchům vzteku a/nebo násilí, často mívá výkyvy nálad. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ).

Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM) se někdy používá ke klasifikaci duševních onemocnění. Zkratka DSM pochází z anglického výrazu Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders a často za ní následuje číslo (např. DSM-5), které udává verzi tohoto manuálu. Viz také diagnostika, duševní porucha.

Poruchy autistického spektra (PAS) jsou poruchy psychického vývoje, které jsou charakterizovány různě se projevujícími obtížemi úspěšně se adaptovat ve společnosti, a to v důsledku odlišnosti osobnosti a psychosociální úrovně jedince od většinové populace. Mezi nejznámější poruchy autistického spektra se řadí Aspergerův syndrom a autismus. Viz také porucha, autismus.

Porucha osobnosti je typ duševní poruchy, která se vyznačuje rigidním a na poměry většinové společnosti „nepřijatelným“ způsobem myšlení, fungování a chování. Člověk s poruchou osobnosti může mít potíže vcítit se do pocitů ostatních lidí. To pak způsobuje značné problémy při navazování a udržování „normálních“ vztahů, ať již ve škole, v práci nebo ve společnosti obecně. Viz také porucha a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz porucha osobnosti, poruchy osobnosti apod.

Perzistentní afektivní poruchy neboli přetrvávající poruchy nálady se řadí mezi depresivní poruchy. Do této kategorie se řadí cyklotymie a dystymie. Viz také perzistentní, porucha.

Zobrazeno 1 až 10 z 85

Počet výsledků